15 mar 2023

Rozwiązania energetyczne dla przemysłu, czyli jak dzielimy się energią na przykładzie naszych realizacji

Wizytówką naszych wciąż poszerzających się możliwości i szerokiego wachlarza stosowanych rozwiązań oraz usług są nasze realizacje. Poznaj kilka z nich i zobacz, w jakim zakresie wspieramy naszych klientów i inwestorów, oczekujących wysokiej niezawodności.

Specjalizujemy się w budowaniu i dostarczaniu urządzeń rozdziału energii elektrycznej niskiego i średniego napięcia. Oferujemy sprawdzone rozwiązania, wypracowane i udoskonalane przez ponad 25 lat naszej działalności, ale tworzymy także nowoczesne urządzenia, które dostarczają niezawodną i bezpieczną energię wszędzie tam, gdzie jest potrzebna. Zobacz naszą elastyczność na przykładzie wybranych realizacji.

Zakłady Chemiczne „Rudniki” - 2022

Klienci przemysłowi nie mogą pozwolić sobie na przerwy w dostawie energii. Kiedy więc pojawia się potrzeba wymiany urządzenia, należy szukać sposobu, by nie wstrzymywać bieżącej produkcji. Na szczęście, w uesa mamy duże doświadczenie w tak wymagających realizacjach.

W grudniu 2022 wymieniliśmy rozdzielnicę główną SN w Zakładach Chemicznych „Rudniki” koło Częstochowy. Przygotowaliśmy urządzenie wyposażone w 15 pól średniego napięcia z polami wyłącznikowymi oraz pełny monitoring rozdzielnicy. Aby zapewnić ciągłość pracy zakładu, montaż podzieliliśmy na sekcje, które kolejno wyłączaliśmy, by wykonać niezbędne prace, a następnie włączaliśmy je, przechodząc do kolejnych etapów. W ten sposób demontaż poprzedniej rozdzielnicy, odmalowanie pomieszczenia oraz przygotowanie i wdrożenie nowych podzespołów przebiegały równolegle z minimalnym wpływem na działanie obiektu.

Czas na wymianę urządzeń na nowe? Nie zwlekaj – ze względu na globalną sytuację gospodarczą czas oczekiwania na komponenty wydłużył się do kilku miesięcy. Powiedz nam, czego potrzebujesz już teraz, a my zaprojektujemy i wdrożymy optymalne rozwiązanie bez wpływu na pracę Twojego zakładu.

Stacja transformatorowa dla zakładu produkcyjnego. Realizacja dla firmy Dalpo Branża energetyczna musi nadążać za rozwojem technologicznym. Rozmowa z Dyrektorem ds. Klientów w uesa Polska Sp. z o.o.

Wodociągi „Opolanka” w Opolu - 2022

Nie zawsze urządzenia trzeba wymieniać, czasami bardziej uzasadniona jest modernizacja połączona z rozbudową. W minionym roku zakłady wodociągowe w Opolu zwróciły się do nas z prośbą o dobudowanie kolejnego pola agregatu do istniejącej stacji transformatorowej. Wiązało się to ze zwiększonym zapotrzebowaniem energetycznym i wynikającą z tego koniecznością podniesienia bezpieczeństwa energetycznego obiektu.

Zadanie nie było trudne, ponieważ działające w wodociągach dwie rozdzielnice SN i jedna rozdzielnica nn zostały zamontowane przez nasz zespół kilka lat wcześniej. Rozwiązania, które tworzymy w uesie, charakteryzuje wysoka elastyczność, co zapewnia im możliwość rozbudowy i unowocześnienia w przyszłości. Dlatego dla tego projektu wykorzystaliśmy poprzednią stację transformatorową, wstawiliśmy nowe urządzenia i rozbudowaliśmy rozdzielnicę SN o dodatkowe pole. Teraz pracownicy wodociągów „Opolanka” nie muszą martwić się o przerwy w dostawie energii, a jeśli w przyszłości pojawi się kolejna potrzeba rozbudowy urządzeń, nic nie stoi na przeszkodzie, by taką modernizację przeprowadzić ponownie.

Elektrownia KGHM ZANAM - 2021

To była dla nas ważna realizacja głównie dlatego, że elektrownia KGHM ZANAM to pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna działająca w technologii 4.0. Jest w pełni zautomatyzowana, innowacyjna, a do działania wykorzystuje odnawialne źródła energii. Do monitoringu stanu technicznego paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów wykorzystywane są natomiast algorytmy analityczne oparte na technologii Big Data, Machine Learning oraz sztucznej inteligencji.

Moc elektrowni to 3 MWp, a roczny poziom produkowanej energii to około 3 GWh. Oznacza to, że elektrownia KGHM zaspokoi niemal połowę zapotrzebowania zakładu ZANAM w Legnicy na energię elektryczną. Nasze zadanie polegało na tym, by dostarczyć urządzenia, które pozwolą na swobodny przepływ energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł.

Zaprojektowaliśmy więc i stworzyliśmy stację transformatorową 6/0,4kV. Jak zawsze, kierowaliśmy się wysokimi standardami niezawodności, wyposażając urządzenie w najlepszej klasy komponenty oraz innowacyjne rozwiązania, które nadążają za wysokimi wymaganiami tak nowoczesnej elektrowni. Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie stałego, niezawodnego dopływu energii, które będzie wspierać na co dzień działanie takich rozwiązań, jak wirtualna dyspozytornia czy nowoczesny System Monitoringu Wysokiej Rozdzielczości, w jaki ta niezwykła inwestycja została wyposażona.

Przeczytaj więcej o tej realizacji → Elektrownia KGHM ZANAM ze stacją uesa

Zakład produkcyjny Dan Cake - 2021

Dużą część naszych klientów stanowią duże zakłady produkcyjne, które potrzebują niezawodnych urządzeń, wspierających ich codzienną pracę. Przerwy w dostawie energii z powodu awarii nie wchodzą w grę. Dlatego na potrzeby nowej hali wysokiego składowania firmy Dan Cake zaprojektowaliśmy i dostarczyliśmy kontenerową stację z transformatorem o mocy 1250kVA, wyposażoną w system monitoringu stanu pracy.

Nasze niezawodne urządzenia wyposażone w doskonałej jakości komponenty w połączeniu z systemem monitoringu pozwoli firmie kontrolować pracę urządzeń i eliminować lub szybko reagować w chwili, kiedy pojawi się zagrożenie awarii. System zbiera bowiem i archiwizuje dane dotyczące obciążenia poszczególnych odpływów, monitoruje temperaturę uzwojeń transformatorów, rejestruje stan pracy poszczególnych aparatów. Specjalny układ napięcia gwarantowanego zabezpiecza natomiast działanie licznika energii, zabezpieczeń i monitoringu w przypadku zaniku napięcia.

Dowiedz się więcej → Kontenerowa stacja transformatorowa dla zakładu Dan Cake

stacja transformatorowa z monitoringiem realizacja Stacja transformatorowa – jak działa i jak wybrać odpowiednie urządzenie

Hala magazynowo-logistyczna Hillwood - 2021

Firma Hillwood to gigant na rynku hal magazynowych, który nie może sobie pozwolić na rozwiązania ze średniej półki. O zaprojektowanie i przygotowanie stacji transformatorowych dla zasilenia hali tego inwestora o powierzchni 130 000 mkw zgłosił się do nasz nasz Partner, firma Enerwat wykonawca realizacji, współpracujący z Hillwood. Nasze wspólne realizacje, które prowadziliśmy w poprzednich latach spowodowały, że firma Enerwat postanowiła skorzystać z naszych usług również w przypadku tak ważnej inwestycji.

Na jej potrzeby zaprojektowaliśmy, zbudowaliśmy i zmontowaliśmy dwie stacje dwutransformatorowe o mocy 1250 kVA i 1000 kVA. Zapewniliśmy kompleksową obsługę, obejmującą przygotowanie projektu pod konkretne wymagania zleceniodawcy, przygotowanie komponentów i zamontowanie stacji na miejscu realizacji. Kompaktowe, bezpieczne i trwałe stacje zostały przygotowane do tego, by zapewnić 100% zapotrzebowania energii na zasilanie tak dużego obiektu.

Więcej na temat tej realizacji przeczytasz we wpisie → Jak działamy w uesa – realizacja dla firmy Hillwood

Stacja transformatorowa dla zakładu produkcyjnego Dalpo - 2021

To kolejna już w naszym portfolio realizacja dla firmy Dalpo. Po raz pierwszy spotkaliśmy się kilka lat wcześniej, kiedy otrzymaliśmy zlecenie na zaprojektowanie i dostarczenie stacji transformatorowej dla zakładu produkcyjnego w Komornikach. Braliśmy pod uwagę kilku producentów, ale uesa najlepiej wypadła, jeśli chodzi o wsparcie i pomoc – mówi Piotr Tyma, Kierownik utrzymania ruchu w firmie Dalpo. Poprzednia współpraca przebiegała bezproblemowo, według planu. Nie mieliśmy żadnych poślizgów, jeśli chodzi o terminy czy problemów związanych z samym produktem.

Realizacja objęła przygotowanie, stworzenie i montaż stacji transformatorowej zgodnie z projektem klienta. Był to kompleksowy projekt przystosowania urządzeń zasilających do zwiększonego poboru mocy. Objął projekt stacji oddziałowej, a także kabel zasilający od stacji głównej do stacji oddziałowej.

O przebiegu tej realizacji przeczytasz szerzej tutaj → Stacja transformatorowa dla zakładu produkcyjnego Dalpo

Stacja transformatorowa dla zakładu produkcyjnego. Realizacja dla firmy Dalpo Stacja transformatorowa dla zakładu produkcyjnego. Realizacja dla firmy Dalpo

Sortownia surowców w Bielinku - 2020

Inwestorem w tej realizacji były Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Była to ciekawa inwestycja, bo wymagała opracowania dedykowanego systemu sterowania zakładem dla systemów i algorytmów, o które opiera się działanie sortowni.

W efekcie zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy pełny system sterowania produkcją, oparty o 5 sterowników PLC marki Siemens. Umożliwia on pracownikom sortowni sterowanie takimi elementami, jak:

  • algorytm rozruchu, zatrzymywania oraz nadzorowania pracy sortowni wykorzystujący elementy wykonawcze (tj. falowniki, softstarty, rozruch bezpośredni napędów) oraz urządzenia pomiarowe i czujniki, takie jak czujnik poślizgu taśm, czujnik przesypu czy dalmierze laserowe;
  • algorytm tworzenia mieszanek na podstawie czterech frakcji piasku i żwiru;
  • zintegrowany system bezpieczeństwa.

Dla wygody użytkowania system SCADA wyposażyliśmy w pulpit sterowniczy z wizualizacją całego zakładu. Wskazuje on status pracy każdego z urządzeń, alarmowanie, obsługę zdarzeń. System zawiera także panel operatorski do obsługi załadunku barek i wykonywania zleceń oraz system generowania raportów z wydajności przeróbki żwiru i piasku na bazie pomiarów z wag, zużycia energii elektrycznej oraz załadunku barek.

Chcesz zwiększyć wydajność swojego zakładu dzięki systemowi sterowania produkcją?
Skontaktuj się z nami – chętnie doradzimy, jak to zrobić i przygotujemy odpowiedni projekt.

Poznaj więcej szczegółów dotyczących tej realizacji → System sterowania produkcją dla sortowni surowców w Bielinku

Bezpieczeństwo, niezawodność i elastyczność

Naszą misją jest wspieranie inwestorów w rozwijaniu ich biznesów poprzez dostarczanie rozwiązań i obsługi na wysokim poziomie. Wiemy o tym, jak kosztowne mogą okazać się przerwy w dostawie energii, dlatego szukamy takich komponentów i technologicznych rozwiązań, by pomagać eliminować te koszty. O tym, co robimy, by nadążać za potrzebami rynku przeczytasz w rozmowie z Jackiem Pietrzykiem, Dyrektorem ds. klientów w uesa Polska Sp. z o.o.

Szukasz niezawodnego partnera? Skontaktuj się z nami i powiedz nam, czego potrzebujesz. Na pewno pomożemy.