27 lip 2021

Jakość przede wszystkim. Rozmowa z Piotrem Góreckim, Dyrektorem Działu Produkcji w uesa Polska Sp. z o.o.

Piotr Górecki to Dyrektor Działu Produkcji, który zarządza procesami powstawania rozłączników średniego napięcia marki uesa.

Pod jego okiem powstają aparaty, cechujące się wysoką niezawodnością i starannym wykonaniem. Co sprawia, że nasze produkty wyróżnia tak dobra jakość? Jak wyjaśnia Piotr Górecki, przyczyna tkwi nie tylko w sprawdzonych komponentach i rozwiązaniach, z których korzystamy w trakcie produkcji. Poznaj bliżej sposób naszej pracy.

Czy jest Pan w stanie opisać swój typowy dzień pracy? Każdy jest inny czy są zadania, które są powtarzalne?

Każdy dzień jest z pewnością wyzwaniem. Oprócz tego, że staramy się spełnić oczekiwania klienta, co do naszych produktów, to słuchamy również tego, co mówią nasi pracownicy. Są oni bardzo zaangażowani w proces powstawania produktu i sami też przekazują własne propozycje zmian – co do poprawy produktu, ale też co do organizacji pracy.

Przeczytaj również: Jak działamy w uesa – realizacja dla firmy Hillwood

Same aparaty to z kolei również praca działu konstrukcyjnego, w którym zespół nieustannie dąży do udoskonalania naszych produktów. Muszą one spełniać też najnowsze wymogi norm i badań.

Czy to decyduje o jakości rozwiązań uesa? To stałe dążenie do podnoszenia jakości?

Myślę, że tym, co wyróżnia nas na tle konkurencji jest przede wszystkim terminowość i właśnie jakość. Jakość, która została potwierdzona wieloletnią produkcją aparatów, sprawdzonych na rynku, nie tylko polskim, ale również w całej Europie i na świecie. W ich powstaniu biorą udział wszyscy pracownicy.

Oprócz tego mamy szereg rozwiązań, które pozwalają nam na dużą elastyczność, jeśli chodzi o terminowość dostaw. Pracujemy nad produktami i nad organizacją pracy, która w tej chwili pozwala nam dostarczać klientom aparaty nawet w ciągu tygodnia od złożenia zamówienia.

Jakie standardy przestrzegane są w firmie uesa? Z jakich procedur czy logistyki korzystacie w trakcie produkcji?

Wdrożyliśmy oczywiście standardową certyfikację ISO 9001, która jest niezwykle ważna w naszej branży i odnosi się do szeroko pojętej jakości – od procesów produkcji, przez sam produkt, po współpracę z klientami i kontrahentami. To, co dla nas istotne, to także wdrożenie certyfikatów środowiskowych. Pracujemy nad tym, by cały cykl produkcyjny był zgodny z wymogami ochrony środowiska i w niedalekiej przyszłości zamierzamy wystąpić o certyfikat, który to potwierdzi.

Przeczytaj również: Uesa Polska Sp. z o.o. z tytułem Dobrej Firmy

Jeśli natomiast chodzi o inne wymogi, to trzymamy rękę na pulsie i jeśli pojawią się nowe standardy lub sami dostrzeżemy, że jest potrzeba, by pójść w określonym kierunku, na pewno podejmiemy ku temu odpowiednie kroki.

Czy wśród tych procedur znajdują się jakieś narzędzia, które pomagają zarządzać ludźmi, produkcją czy materiałami?

W uesa dużą rolę odgrywa sam magazyn i właśnie on jest zorganizowany systemowo. Wprowadziliśmy logistykę, pozwalającą szybciej się w nim poruszać i lepiej zarządzać przestrzenią. Mamy system wysokiego składowania oraz system Kanban. Mamy też wdrożony szereg organizacyjnych systemów, które motywują pracowników i pozwalają na dostarczanie produktów na czas.

Mówił Pan, że dużą rolę w pracy nad produktem odgrywają pracownicy. Jak istotny jest zespół w firmie produkcyjnej?

Nasi pracownicy to zdecydowanie nasz najlepszy zasób. Przychodząc do naszej firmy, poprzez kolejne etapy szkolenia i doskonalenia, rozwijają oni swoje umiejętności i zdobywają nowe. Pozwala nam to tworzyć jeszcze lepsze produkty i jeszcze bardziej usprawniać pracę.

Pracownicy uesa to najczęściej osoby związane z firmą przez wiele lat. Na co dzień szukacie fachowców, ale współpracujecie też ze szkołami i organizujecie praktyki oraz staże dla uczniów i studentów. Jak młodzi ludzie radzą sobie w branży i jakie korzyści czerpiecie z takich inicjatyw?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że żeby móc się dalej rozwijać, potrzebujemy nowych zasobów. Stąd nawiązaliśmy współpracę z uczelniami i szkołami i staramy się młodych ludzi wdrażać do pracy w naszej branży. Chcemy, żeby uczniowie i studenci mieli szansę na poznanie specyfiki naszej firmy i żeby mogli coś dla siebie również wyciągnąć – nauczyć się nowych rzeczy, sprawdzić się w zawodzie, zweryfikować, co będzie przynosiło im satysfakcję.

Przeczytaj również: Płatne praktyki letnie w uesa – dlaczego warto?

My z kolei mamy możliwość poznania potencjału drzemiącego w młodych ludziach, poznania ich potrzeb jako osób, wkraczających na rynek pracy. Z grupy uczniów, którzy odbywają u nas praktyki, wybieramy też osoby, które najlepiej rokują i które również czują się tu dobrze i widzą siebie w naszej firmie. Takim osobom oferujemy długoterminową współpracę.

Dziękujemy za rozmowę.