26 paź 2023

Uesa Polska – bezpieczna firma. Rozmowa z Magdaleną Juszczak-Włodarczyk

Magdalena Juszczak-Włodarczyk od kilku miesięcy nadzoruje w uesa Polska sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jak ocenia nasze dotychczasowe działania i czy widzi pole do wdrażania nowych rozwiązań?

Jakie zadania przed Panią? Na czym będą polegać Pani obowiązki?

Jestem w uesa od lipca 2023 – jest to świeża współpraca, ale dobrze znam swoje cele. Moim głównym zadaniem jest doradztwo pracodawcy oraz kontrola w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Stoję na straży i pilnuję przestrzegania przepisów związanych z tym obszarem.

Informuję pracodawcę o przepisach, wymaganiach i działaniach, które powinny być zgodne z prawem. To wszystko ma na celu ochronę pracowników – głównie przed wypadkami. Profilaktyka i prewencja są istotne w zapobieganiu różnym zdarzeniom.

Nie pracuję oczywiście tylko za biurkiem – przepisów dot. BHP pilnuję przede wszystkim na obszarach produkcyjnych, na wszystkich halach. To konieczne, bym mogła przeprowadzać audyty, trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, jakie poprawki musimy wprowadzić.

Uesa działa na rynku już ponad 25 lat. Jak ocenia Pani dotychczasową kondycję firmy w obszarze BHP?

O uesa słyszałam wcześniej. Zaskoczył mnie poziom organizacji firmy – w dużych strukturach różnie to bywa, szczególnie w tych, które szybko się rozwinęły i zatrudniły wielu nowych pracowników. Tutaj nie było chaosu.

Już w pierwszym miesiącu mojej pracy odbyły się dwie kontrole – kontrola Sanepidu oraz Państwowej Straży Pożarnej. Obie przeszliśmy z oceną pozytywną. To dobrze świadczy o firmie, jeśli przechodzi ona kontrole zewnętrzne bez większych nieprawidłowości. Cieszę się oczywiście, że przejęłam obszary dobrze zadbane, ale przede mną mimo wszystko kilka wyzwań i zadań.

Czy macie określony plan na kolejne miesiące?

Kolejny cel? Będziemy dążyć do tego, by nowo wybudowane hale były przygotowane zgodnie z przepisami. Na szczęście nie ma przed nami dużych rewolucji w przepisach o bezpieczeństwie pracy. Będziemy trzymać rękę na pulsie, by wdrażać wszystkie zmiany, które pojawią się w przyszłości.

Przeczytaj również: Rozwijamy się: produkcja rozdzielnic i budowa nowej hali

To samodzielne stanowisko, ale na pewno istotna jest współpraca z innymi…

Przede wszystkim współpracuje z kierownikami oraz dyrektorem. To ważne, by te osoby wiedziały, co dzieje się w firmie i jakich zmian potrzebujemy, szczególnie że często wiąże się to również z nakładami finansowymi. Ważnym ogniwem współpracy jest także dział HR, z którym nadzorujemy terminowość okresowych szkoleń BHP i dbamy o to, by każdy przeszedł odpowiednie kursy, gwarantujące znajomość przepisów oraz zagrożeń.

Czy uesa czekają duże zmiany w związku z Waszą współpracą?

Firma nie musi przechodzić rewolucji – byłam pozytywnie zaskoczona tym, że nie ma żadnych problemów z dostępnością chociażby środków ochrony osobistej dla pracowników. Każdy w miarę potrzeb otrzymuje obuwie ochronne, odzież roboczą czy wkładki przeciwhałasowe do uszu. To może wydawać się oczywistością, ale z doświadczenia wiem, że w wielu firmach to problem – często ze względów finansowych nie inwestuje się w wymianę tego podstawowego wyposażenia. W uesa, jak trzeba, to po prostu to się robi.

Pani podpowiedź dla pracowników uesa? Na co powinni zwracać uwagę podczas swojej pracy?

By czuć się bezpiecznie w środowisku pracy, należy przede wszystkim unikać pośpiechu i zwracać większą uwagę na skupienie i zachowanie koncentracji podczas wykonywania zadań. To istotne, szczególnie w tej branży, kiedy o wypadki i niebezpieczne sytuacje naprawdę łatwo.

Byłam pod wrażeniem uesa Polska, szczególnie w porównaniu do innych przedsiębiorstw działających w tej branży. W firmie praca jest praktycznie bezwypadkowa – jeśli spojrzymy w historyczne dokumenty, okazuje się, że wydarzeń związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa pracowników było naprawdę niewiele. Uśredniając – jedno na trzy lata. Widać wśród pracowników, że nie ma presji, która przyczynia się na pewno do zwiększenia zagrożenia zdrowia.

Pani Magdalenie życzymy powodzenia w dbaniu o bezpieczeństwo i higienę pracy w uesa. Mamy nadzieję, że nadal będziemy utrzymywać naszą dobrą pasję, a każdy pracownik zakończy swoją zmianę w takim samym zdrowiu, jak na jej początku.