10 maj 2022

Zeroemisyjna mobilność i zielone firmy – podsumowanie debat Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022

Niezależność energetyczna, zielona transformacja oraz elektryczny transport dla przedsiębiorców. O najważniejszych problemach i wyzwaniach polityki klimatycznej dyskutowali krajowi oraz zagraniczni eksperci, którzy zostali zaproszeni na trzecią edycję Szczytu Klimatycznego TOGETAIR. Sprawdź.

Biznes a polityka klimatyczna

Przedstawiciele mniejszych firm, organizacji pozarządowych i międzynarodowych koncernów są zgodni: z perspektywy ochrony klimatu i środowiska najważniejsze są prężne, zdecydowane działania, jedność oraz poczucie wspólnej odpowiedzialności. Podczas gdy zielona rewolucja i transformacja cyfrowa oficjalnie stały się faktem, nie można dziś zapomnieć o kwestiach legislacyjnych oraz wieloletniej perspektywie dla naszego biznesu.

Jak zaznaczają prelegenci Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022, tylko racjonalna polityka klimatyczna pozwoli spełnić coraz wyższe oczekiwania inwestorów i konsumentów, a jednocześnie zachować produktywność, efektywnie zarządzać zasobami i wprowadzać potrzebne innowacje. Zielona transformacja to będzie siła napędowa i wizja przyświecająca firmom, biznesom oraz organizacjom pozarządowym przez najbliższe dekady – potwierdza Dominika Fox Matulewicz z American Chamber of Commerce w Polsce. – Cele i hasło zielonej transformacji będą przyświecały wszelkim zmianom i procesom innowacji w ramach firm.

Przeczytaj również: OZE nie tylko dla elektrowni. Na zieloną energię stawiają również przedsiębiorcy

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022. Zielone firmy

Jaką rolę zielona transformacja odgrywa w świecie biznesu? Nowe technologie gwarantują większą wydajność energetyczną, monitoring i analizę mediów oraz ograniczenie zużycia, a co za tym idzie – realne oszczędności. Jak się okazuje, ochrona środowiska jest nie tylko potrzebna, ale również… opłacalna. Zdanie to podziela Radosław Kaskiewicz, ostatni prelegent. Przy ograniczonych zasobach, którymi dysponujemy, chcemy osiągnąć większą produktywność – więc musimy się zajmować ochroną surowców. Dzięki temu my stajemy się też bardziej rentowni – podkreśla. – To jest rola firm, małych i dużych, aby przystosowywać się do tej zmiany (…) i pomagać sobie nawzajem. Ważne jest też ustalenie sobie konkretnego celu i zadanie sobie pytań, skąd to się bierze i po co to robimy – to jest motor napędowy na przyszłość.

Prelegenci koncentrowali się nie tylko na perspektywie polityki klimatycznej, ale też różnych projektach, które umożliwiają skuteczne i ekologiczne zasilanie firmy, magazynowanie energii i ochronę pozostałych zasobów. Obserwujemy obecnie przede wszystkim przygotowanie przedsiębiorców do nowych modeli zarządzania biznesem w oparciu o zeroemisyjność – zaznaczył Paweł Jakubik z Microsoft. Na co warto się zdecydować? Najlepszym sposobem na poprawę efektywności ekonmicznej, zmniejszenie zapotrzebowania na energię oraz świadome gospodarowanie zasobami są nowoczesne rozwiązania automatyki przemysłowej, takie jak monitoring zużycia mediów. O tym, co można dzięki nim zyskać i na czym polega przeczytasz w artykule: Automatyka przemysłowa w zakładach produkcyjnych.

Ekonomiczne i zeroemisyjne rozwiązania dla przedsiębiorców. Samochody elektryczne

Kiedy znikną pojazdy spalinowe i jakie mamy szanse, aby już niedługo zastąpić je wersją elektryczną? Poszukiwania najbardziej ekonomicznego źródła zasilania, które jednocześnie spełniać będzie najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska, to ważna część czternastej debaty tegorocznego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR. Zaproszeni eksperci skoncentrowali się nie tylko na temacie rozwoju elektromobilności, ale również na konkretnych warunkach, które należy spełnić, aby zeroemisyjny transport stał się łatwo dostępny dla przedsiębiorców i osób fizycznych.

Jak podkreśla Piotr Puchalski, wiceprezes mLeasing, największą przeszkodą dla konsumentów okazują się nie współczesne możliwości technologiczne, które do tej pory pomogły wprowadzić na rynek nawet 80 modeli całkowicie elektrycznych aut osobowych, ale niewystarczająca infrastruktura ładowania: Generalnie wszyscy wiemy, że brakuje zasięgów i wygody użytkowania. Na koniec dnia zadecyduje o tym nie tylko rachunek ekonomiczny, (…) [który wynosi] średnio 4-5x mniej niż koszt paliwa. Ale jeszcze trochę nie ma gdzie ładować tych samochodów, a (…) to użytkownicy zadecydują, czy są one pragmatyczne.

Zdanie to podziela Aleksander Rajch, Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych, dla którego rozwój określonych elementów infrastruktury, np. ładowania, to warunek konieczny dla prawdziwego rozwoju. Równocześnie dementuje on fałszywe doniesienia o osiągach i możliwościach elektryków. Problem zasięgowy pozostaje dziś na granicy mitu. Jest to trochę problem mentalny – oznajmił podczas debaty.

Stacja ładowania AC marki uesa

Dobrą motywacją do wprowadzenia bardziej ekonomicznych i przyjaznych środowisku technologii są też bieżące cele regulacyjne. Według jednego z uczestników debaty już od 2035 roku rejestrowanie pojazdów emitujących jakąkolwiek ilość dwutlenku węgla ma być niemożliwe. Co na to wszystko przedsiębiorcy? Chociaż nie ulega wątpliwości, że inwestycja w pojazdy z napędem elektrycznym to przyszłość dla tych, którzy naprawdę chcą liczyć się w świecie biznesu, najpierw trzeba będzie pokonać pewne trudności. Jak wyjść naprzeciw potrzebom swoich klientów i pracowników, udostępnić nowoczesne, ergonomiczne rozwiązania na terenie zakładu lub stworzyć flotę pojazdów, która dzięki elektrycznemu zasilaniu przyniesie nam realne oszczędności?

Odpowiedzią są dziś nowoczesne i wytrzymałe urządzenia, które zostały stworzone z ogromnym naciskiem na jakość wykonania. Specjalną ochronę przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi lub aktami wandalizmu, stabilne posadowienie oraz komponenty od renomowanych producentów posiadają na przykład stacje ładowania AC marki uesa. Zastanawiasz się, kto może na nich skorzystać oraz czym jeszcze się charakteryzują? Więcej szczegółów znajdziesz w artykule: Stacja AC do ładowania samochodów elektrycznych – inwestycja, która się zwraca.

Źródło: money.pl, togetair.eu