16 wrz 2021

Automatyka przemysłowa w zakładach produkcyjnych

Jakie znaczenie ma automatyka przemysłowa w zakładach produkcyjnych? Jakie rozwiązania dla biznesu oferujemy i co można dzięki nim uzyskać? Sprawdź.

Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa w zakładach produkcyjnych to najlepszy sposób na zwiększenie wydajności pracy i optymalizację kosztów. Czym jest dokładnie i czemu zawdzięcza swoją popularność? Automatyka to jeden z działów inżynierii elektronicznej. Koncentruje się przede wszystkim na udostępnianiu kompleksowych rozwiązań, dzięki którym możemy usprawniać procesy i skutecznie nimi sterować.

Obecnie mamy do dyspozycji szereg innowacyjnych systemów z zakresu automatyzacji, monitorowania produkcji, optymalizacji i przewidywania usterek. Zaawansowane układy wspomagają kluczowe obszary organizacji pracy w zakładach i fabrykach. Taki kierunek rozwoju szybko przynosi dostrzegalne efekty, oznacza też większą efektywność i maksymalną precyzję. Dlaczego inwestycja w automatykę przemysłową jest tak ważna? Jakie realizacje najczęściej wykonujemy?

Przeczytaj również: Nowa era rozwiązań dla energetyki. Rozmowa z Jackiem Pietrzykiem

Niezawodność, jakość, bezpieczeństwo

Wbrew pozorom automatyka przemysłowa ma sens nie tylko w kontekście dużych firm. To dobra wiadomość dla wszystkich mniejszych przedsiębiorstw, które chcą stworzyć jeszcze bardziej bezpieczne i efektywne środowisko pracy. Dlaczego ten krok wydaje się dziś nieunikniony i jakie przynosi korzyści?

  • Możliwość monitorowania procesów produkcyjnych. Nowoczesne systemy sterowania i wizualizacji informują o tym, co się w danej chwili dzieje, czy wszystko odbywa się zgodnie z planem i które rzeczy warto zmodyfikować, aby uzyskać pożądane rezultaty. Dzięki temu jesteśmy w stanie wcześnie wykrywać ewentualne problemy i usterki, wprowadzać zmiany oraz skutecznie zapobiegać przyszłym zakłóceniom.
  • Dużo większa precyzja i powtarzalna, wysoka jakość. Automatyka przemysłowa w zakładach produkcyjnych to przede wszystkim maksymalna dokładność wytwórcza. Możemy uzyskać wiele identycznych elementów o ściśle określonych parametrach.
  • Wyższa efektywność i bezpieczeństwo pracowników. Automatyka przemysłowa zyskuje duże uznanie między innymi w tych sektorach, w których panują trudne warunki pracy. Ograniczenie czynności wykonywanych przez człowieka powoduje, że nie zostaje on narażony na wypadki przy pracy. Maszyny, które możemy zaprogramować według własnego uznania, wyręczają też pracowników w przypadku zwiększonej, seryjnej produkcji. Zapobiegają ludzkim błędom i wypadkom, a wymagają wyłącznie nadzoru wykwalifikowanej kadry.
  • Optymalizacja zużycia zasobów. Wiemy dokładnie, ile różnego rodzaju mediów napędowych, energii i czasu zużywają poszczególne etapy produkcji. Świadomość tego, co można zmienić, aby procesy działały jeszcze lepiej, to klucz do sukcesu. Właśnie na tej podstawie możemy zdecydować, co w konkretnych okolicznościach najbardziej się opłaca.

Rozwiązania uesa dla przemysłu. Jak działamy?

Systemy automatyki przemysłowej to wszystkie urządzenia i maszyny, z których składa się linia produkcyjna, a także sprawujące nad nimi kontrolę oprogramowanie. Uesa specjalizuje się w projektowaniu systemów sterowania i wizualizacji procesów produkcyjnych, jak również systemów monitoringu zużycia mediów. Oferujemy kompleksowe usługi z zakresu automatyzacji: od prefabrykacji szaf sterowniczych, instalacji i montażu na obiekcie, poprzez programowanie sterowników PLC, aż po zaawansowane systemy klasy HMI/SCADA.

Jak krok po kroku przebiega automatyka przemysłowa w zakładach produkcyjnych?

  • Bardzo ważnym etapem jest projektowanie. To wtedy dokładnie poznajemy możliwości i ograniczenia każdego zakładu, z którym współpracujemy. Zapewniamy profesjonalne doradztwo techniczne oraz nadzór inwestorski. Jakich wyzwań najczęściej się podejmujemy? Projektujemy między innymi przemysłowe sieci komunikacyjne i stanowiska operatorskie, szafy sterownicze dla poszczególnych maszyn oraz kompletne linie produkcyjne. Równocześnie dbamy o przygotowanie dokumentacji i wykonanie urządzeń zasilających i sterowniczych zgodne z obowiązującymi normami.
  • Wdrożenie, które kończy się przeprowadzeniem szczegółowych testów i analiz. W ten sposób możemy sprawdzić układ pod kątem bezpieczeństwa i poprawności działania. Nasi specjaliści biorą udział w jego uruchomieniu, weryfikacji i przeszkoleniu z obsługi. Zyskujemy w ten sposób gwarancję, że aplikacja działa sprawnie, a zespół jest przygotowany do korzystania z jej dobrodziejstw.
  • Sterowanie i modernizacja. Jak wygląda nasza współpraca z klientami? Czasami istniejące układy sterowania należy dopasować do nowych wymagań. Właśnie wtedy podejmujemy się ich modernizacji, dzięki której można poprawić jakość wyrobów, uzyskać powtarzalne efekty oraz oczekiwaną, wysoką wydajność bez konieczności kupowania nowych, drogich maszyn. W zależności od potrzeb oferujemy też serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

System do monitoringu zużycia mediów

W przypadku systemów automatyki przemysłowej możliwości pomiaru są praktycznie nieograniczone. Monitoringiem mogą zostać objęte media każdego rodzaju: energia elektryczna, energia cieplna, woda technologiczna i użytkowa, ścieki, gaz oraz inne paliwa, sprężone powietrze, para i inne gazy technologiczne, wentylacja lub klimatyzacja. Największą zaletą tego rozwiązania jest właśnie jego elastyczność i skalowalność. System łatwo dopasowuje się do zmieniających się potrzeb, da się go też bez problemu rozbudować o kolejne punkty pomiarowe.

Co można dzięki niemu zyskać? Umiejętnie zaprojektowany system umożliwia świadome gospodarowanie zasobami. Dowiadujemy się między innymi, w jaki sposób zużywane są media i gdzie najlepiej szukać oszczędności. Zakład staje się efektywny energetycznie, łatwiej też zadbać o optymalną pracę urządzeń.

Dowiedz się więcej: Monitoring zużycia mediów – jakie możliwości oferuje przedsiębiorstwom? Rozmowa z Grzegorzem Tadrą