30 lis 2023

Rynek dużych instalacji fotowoltaicznych w Polsce

Konieczność odejścia od tradycyjnych źródeł energii na rzecz odnawialnych nie jest już tylko potrzebą, ale wręcz obowiązkiem, nałożonym przez regulacje unijne. Temat ten towarzyszy nam od lat, a w ostatnim czasie dużo się mówi o rozwoju w obszarze OZE.

Jak te informacje mają się do rzeczywistości? Z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się inwestorzy, by z powodzeniem korzystać z instalacji fotowoltaicznych w dużych zakładach? O te tematy zapytaliśmy Marka Chromika, Dyrektora Generalnego i Członka Zarządu w firmie uesa Polska Sp. z o.o. Zapraszamy do lektury.

Dużo mówi się i pisze o rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) w naszym kraju. Jak w ostatnich latach z punktu widzenia uesy zmienił się ten rynek w Polsce?

Rynek dużych instalacji fotowoltaicznych (PV) dla nas stał się interesujący tak naprawdę w ostatnich dwóch-trzech latach. Mówiąc o rynku dużych instalacji PV mam na myśli elektrownie o mocy od kilkuset kW do kilkudziesięciu MW. Bardzo popularne w ostatnich latach instalacje prosumenckie o mocach do 50 kW nie są naszym targetem, choć problemy z eksploatacją w przypadku dużych i małych instalacji mogą być podobne.

Przeczytaj również: Rozwiązania energetyczne dla przemysłu, czyli jak dzielimy się energią na przykładzie naszych realizacji

Gdzie widzicie największe problemy i zagrożenia?

W przypadku dużych inwestycji od 1MW w górę, często popełnianym przez inwestorów błędem, choć może lepiej będzie nazwać to zaniedbaniem, jest brak uzgodnienia szczegółów technicznych stacji transformatorowej w lokalnym zakładzie energetycznym. Z punktu widzenia inwestora ma on teoretycznie wszystkie uzgodnienia i pozwolenia, żeby rozpocząć budowę swojej instalacji PV.

I rzeczywiście może tę inwestycję realizować, tyle że efektem końcowym ma być nie tylko ustawienie stelaży z panelami i podłączenie ich do falowników, ale produkcja energii elektrycznej, jej wprowadzenie do sieci i sprzedaż. A tego nie da się zrobić bez tzw. wyprowadzenia mocy z elektrowni, czyli stacji transformatorowej z pomiarem energii i zabezpieczeniami, dzięki której można wyprodukowaną energię wprowadzić do sieci. Z naszego doświadczenia takie zaniedbanie dotyczy ponad 90% inwestycji w kraju.

Często słyszymy, że inwestor ma Techniczne Warunki Przyłączenia (TWP) od lokalnego operatora sieci, z tym że same TWP są dopiero dokumentem, na podstawie którego należy zaprojektować i uzgodnić z operatorem szczegóły wykonania stacji transformatorowej. Przegapienie tego etapu prac projektowych powoduje, że cała elektrownia PV może być gotowa do pracy, ale nie jest uruchamiana, bo brakuje stacji transformatorowej. Spotykamy się również z przypadkami, gdzie inwestor zakupił stację trafo, ale nie spełnia ona wymagań operatora i efekt jest podobny – brak włączenia do sieci.

Przeczytaj również: Odnawialne źródła energii w Polsce – jakie wyzwania stawiają przed branżą energetyczną?

To pułapki, w które może wpaść inwestor. Czy są inne niespodzianki przy tego typu inwestycjach.

W Polsce mamy sporo terenów, na których mogą powstać elektrownie PV. Są też inwestorzy gotowi wyłożyć na to pieniądze. Podstawową barierą w rozwoju energetyki w naszym kraju jest przepustowość sieci elektroenergetycznych lub ich brak. Dobrze, że coraz częściej mówi się i pisze na ten temat. Problem złego stanu sieci jest przeszkodą w rozwoju nie tylko źródeł odnawialnych, ale również infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych, czy przyłączania nowych odbiorców.

Przeczytaj również: Audyt energetyczny – jak firmy mogą korzystać na obowiązkowej ustawie? 

Jednak w tych problemach jakoś się odnajdujecie?

Firma jest na polskim rynku od prawie 30 lat. W zakresie produkcji urządzeń do rozdziału energii elektrycznej (stacje transformatorowe, rozdzielnice SN i nn) posiadamy duże i międzynarodowe doświadczenie.

Coraz częściej w naszym kraju inwestorzy (np. zakłady przemysłowe), którzy chcą wybudować elektrownię fotowoltaiczną, dostają od operatora sieci zgodę, pod warunkiem, że sami tę wyprodukowana energię skonsumują na miejscu. Dla takich inwestorów wprowadziliśmy na rynek rozwiązanie w postaci rozdzielnic nn czy stacji transformatorowych z funkcją „zero eksport”.

Na takie rozwiązania decydują się firmy, które posiadają wysoką świadomość energetyczną. Wiele z nich już monitoruje i zarządza energią elektryczną. Współpraca ze świadomym energetycznie Klientem to czysta przyjemność.