20 wrz 2022

uesa na targach ENERGETAB 2022. Relacja z wydarzenia

Między 13 a 15 września mieliśmy okazję uczestniczyć w 35. Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB 2022. Jak mijało tegoroczne wydarzenie? Zapraszamy do krótkiej relacji.

ENERGETAB – Jedno z najważniejszych spotkań przedstawicieli sektora elektroenergetycznego

Możliwość prowadzenia bezpośrednich rozmów z przedstawicielami naszej branży to zawsze największa wartość targów i konferencji. Szczególnie, kiedy odbywają się one pod tak prestiżowym szyldem. ENERGETAB to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego. Ich teren obejmuje ponad 35 tys. mkw, na których każdy wystawca ma możliwość ekspozycji również wielkogabarytowych i ciężkich eksponatów. Warto dodać, że w tym roku targi przyciągnęły aż 15 tysięcy zwiedzających.

ENERGETAB stanowi doskonałe forum dla rozmów o branży, jej kondycji i kierunkach rozwoju. To okazja do poznania innowacyjnych rozwiązań, prowadzenia ciekawych dyskusji, a także nawiązania kontaktów biznesowych z innymi przedstawicielami branży. Jaki był nasz cel związany z udziałem w targach? Wyjaśnia Łukasz Chełminiak, Dyrektor ds. Klientów w uesa Polska Sp. z o.o.:

Targi to impreza towarzyska, tutaj budujemy relację z Klientami, wiec liczę, że określona grupa gości odwiedzi nas na stoisku. Konkretne i merytoryczne rozmowy są głównie z projektantami. To z nimi wypracowujemy koncepcję rozwiązania, która trafia do Klienta końcowego i przekłada się bezpośrednio na biznes.

Energia w służbie ekologii

Tegoroczne spotkania były szczególnie ważne, ponieważ branża energetyczna boryka się z wieloma wyzwaniami, a jednocześnie energia elektryczna odgrywa istotną rolę w odchodzeniu od tradycyjnych paliw i bierze udział w rozwoju technologii nastawionych na odnawialne źródła. Tradycyjnie już kwestie OZE były poruszane podczas konferencji towarzyszących wydarzeniu, pokazów praktycznych technologii elektroenergetycznych, seminariów i ekspozycji.

My również wpisaliśmy się w ten kierunek, ponieważ targi ENERGETAB 2022 były dla nas okazją do zaprezentowania naszej autorskiej stacji do jednoczesnego ładowania dwóch samochodów elektrycznych. Zaprezentowana stacja posiada jedno złącze AC do 22kW oraz jedno złącze DC z mocą do 450kW (w zależności od ilości zastosowanych modułów mocy). Jak każdy nasz produkt, stację wyróżnia wysoka dbałość o wytrzymałość obudowy i odporność na akty wandalizmu. Wewnątrz zastosowaliśmy najwyższej jakości aparaturę rozdzielczą, zabezpieczeniową i sterowniczą renomowanych producentów.

Pomiar energii elektrycznej odbywa się poprzez układ pomiarowo-rozliczeniowy zużycia energii elektrycznej według standardu MID przypisany do punktu ładowania i /lub układ pomiarowo-rozliczeniowy z dostawą energii elektrycznej. Dostęp i komunikacja możliwe są poprzez RFID i/lub aplikację backendu. Wszystko to sprawia, że stacja ładowania marki uesa nadaje się zarówno do użytku prywatnego, na potrzeby biznesowe do stałego zasilania floty firmowej, a także jako stacja ładowania do użytku komercyjnego.

Targi ENERGETAB 2022 pozwoliły nam przedstawić nasz wyrób, ale jednocześnie były dla nas okazją do poznania opinii i zapotrzebowania na podobne rozwiązania. Trafnie tę sytuację ocenia Łukasz Polak, Manager ds. klientów w uesa Polska sp. z o.o.:

Zainteresowanie elektromobilnością i stacjami ładowania jest bardzo duże, ale ich odbiorcy jeszcze nie do końca orientują się w tym temacie. Potrzebują silnego wsparcia doradcy, bo często jest tak, że pracownik otrzymuje od firmy zadanie, by wdrożyć elektromobilność, a ten pracownik nie wie, jak się za to zabrać. Myślę, że to jeszcze kwestia kilku lat zanim temat stanie się faktycznie popularny. Nasze zadanie w tym procesie w dużej mierze polega na edukowaniu, wyjaśnianiu, jakie możliwości ma taka stacja, ustalaniu jej przeznaczenia. Dopiero w kolejnym etapie możemy dobrać system backendowy, system płatności i wszelkie inne funkcjonalności, jakie są związane z optymalnym działaniem urządzenia.

Energetyczne wyzwania dla przedsiębiorców

Istotnym tematem targów i obecnie każdego spotkania branżowego, jest aktualna sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie oraz związane z tym rosnące ceny energii elektrycznej, które w tej chwili uderzają przede wszystkim w dużych przedsiębiorców. Modernizacja urządzeń do rozdziału i przesyłu energii, inwestowanie w sprawdzone rozwiązania, które zapewnią bezawaryjność to ciągle bardzo istotny element dyskusji. Innym powracającym tematem jest monitoring zużycia mediów, który dużym zakładom produkcyjnym pozwala mierzyć zużycie nie tylko energii, ale i innych mediów, umożliwiając przewidywanie awarii i ograniczanie kosztów.

Obecna sytuacja na rynku energetycznym sprawia, że coraz więcej firm rozważa inwestycję w monitoring mediów, dostrzegając jego zalety. Co doradzaliśmy osobom, pytającym o tego typu rozwiązanie? Łukasz Chełminiak podpowiada, o czym warto pamiętać:

Zainteresowanie monitoringiem zużycia mediów rośnie, popyt jest duży, a firmy oczekują szybkiego efektu i rozwiązania na tu i teraz. Na rynku znajdują się gotowe rozwiązania, jednak nie są to systemy przemysłowe, wdrożenie ich może nie przynieść zakładanych efektów. My, opracowując koncepcję system musimy dosłownie „wejść w buty Klienta”, poznać całą strukturę zakładu oraz jego bolączki. Dopiero po tym etapie przystępujemy do pracy nad systemem. Pomimo czasochłonnego procesu wdrażania, cierpliwi Klienci mają pewność, że inwestycja się zwróci i będzie dostosowana do rzeczywistych potrzeb firmy.

ENERGETAB 2022 – Podsumowanie

Tegoroczne wydarzenie było dla nas okazją do poruszenia istotnych tematów i przedyskutowania kierunków rozwoju branży, nie tylko z punktu widzenia końcowego użytkownika, ale przede wszystkim pod kątem biznesowym. Poznaliśmy dążenia innych przedstawicieli naszej branży i zaprezentowaliśmy własne, które na rynku rozwiązań dla energetyki zajmują wysoką pozycję pod względem jakości.

Cieszymy się, że po przerwie wywołanej pandemią, mogliśmy ponownie wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu, spotkać się z ekspertami branży i wziąć udział w ciekawych rozmowach. Jednocześnie dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasze stanowisko i mamy nadzieję, że zobaczymy się w przyszłym roku w tym samym miejscu.